قیمت کاشی چقدر است؟

کاشی‌ها یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی هستند که روزبه‌روز هم، میزان استفاده از آن‌ها، افزایش پیدا می‌کند. در بسیاری از موارد، دیوارها، کف و یا حتی سقف سازه‌ها را با این متریال‌ها پوشش می‌دهند. بنابراین تعداد زیادی از افراد به‌ دنبال خرید این محصولات هستند. برای این افراد آگاهی از قیمت کاشی، موضوع بسیار مهمی است. بنابراین در این مقاله قصد داریم برخی از عوامل مؤثر بر قیمت کاشی را بیان کنیم.

 


عوامل مؤثر بر قیمت کاشی

کشور ایران در زمینه صنعت کاشی، ساخت و صادرات آن، پیشرفت‌هایی داشته است. در حال‌ حاضر کارخانه‌های زیادی در کشور به تولید این محصولات اقدام می‌نمایند. محصولات تولید شده توسط شرکت‌های سازنده، از طرح و رنگ‌های متنوعی برخوردار بوده و کیفیت‌ها و ویژگی‌های مختلفی هم دارند.

بنابراین شما می‌توانید با در نظر گرفتن میزان بودجه‌ای که در اختیار دارید به خرید متریال‌های مورد نظر خود اقدام کنید. در ادامه به بیان برخی از عوامل مؤثر بر قیمت کاشی خواهیم پرداخت.
اما پیش‌ از ورود به بحث لازم است بدانید که تمامی کارخانه‌های تولید کننده‌ کاشی به‌ طور مستقیم زیر نظر انجمن صنفی تولیدکنندگان این محصولات فعالیت می‌کنند. لذا قیمت نهایی این متریال‌ها، توسط انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی تعیین و مشخص شده و به شرکت‌ها و کارخانه‌های سازنده ابلاغ می‌گردد.
بنابراین این نرخ، یک قیمت مصوب و تعیین‌ شده است و شرکت‌ها و کارخانه‌های سازنده در این‌ میان نقش چندان مؤثری ندارند. چراکه باید هرگونه افزایش و یا کاهش قیمت این متریال‌ها را مطابق با اجازه نامه‌ها و مجوزهای رسمی و مورد نیاز انجام دهند.

میزان ساخت و سازها

یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت کاشی، میزان ساخت و سازها است. چراکه کاشی‌ها از جمله مصالح ساختمانی به شمار می‌روند. بنابراین با دیگر لوازم و مصالح ساختمانی در ارتباطند. در صورتی‌ که افزایش و یا کاهش قیمت در سایر بخش‌های ساخت‌ و ساز و دیگر متریال‌ها اتفاق بیفتد، می‌تواند قیمت این متریال را نیز تحت تأثیر قرار دهد. به نحوی که در سالیان اخیر، کاهش ساخت و ساز، به افزایش نرخ کاشی و دیگر مصالح ساختمانی، منجر شده‌ است.

قیمت مواد اولیه

یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر قیمت این متریال­ها، تغییراتی است که در نرخ مواد اولیه صورت می‌گیرد. به‌ طوری‌ که اگر با افزایش قیمت مواد اولیه مواجه شویم، به‌ طور حتم قیمت نهایی کاشی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

در این‌ میان قیمت نیروی انسانی و کار نیز اثرگذار بوده و سود و زیان این صنعت نیز در نظر گرفته می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی کشور با در نظر گرفتن این فاکتورها، قیمت نهایی این محصولات را تعیین نموده و سپس به شرکت‌ها و فروشندگان ابلاغ می‌نماید.

طرح و نقش کاشی

این متریال‌های ساختمانی، در انواع مختلفی از اشکال، ابعاد، طرح و نقش، طراحی و تولید شده روانه بازار مصرف می‌گردند. این محصولات را می‌توان در دسته‌بندی‌های متنوعی جای داد. برای نمونه، برخی از این مصالح، کاشی‌های دیواری هستند و برخی کاشی کف به شمار می‌روند.

کاشی‌هایی که برای نصب بر روی دیوار طراحی و تولید شده‌اند، ظرافت بسیار بالاتری هم دارند. از طرف دیگر تنوع طرح و رنگ و نقش آن‌ها نیز بسیار بالاتر بوده و جزئیات به‌ کار رفته در طراحی آن‌ها نیز بیشتر است. به‌ همین دلیل در بیشتر موارد، قیمت تمام شده کاشی‌های دیوار از کاشی‌های کف بیشتر است. برخی از این محصولات، دارای ویژگی‌های خاصی هستند. برای نمونه خاصیت ضدآب دارند و یا ویژه کاربرد در استخر طراحی می‌شوند. وجود این ویژگی‌ها نیز قیمت این متریال‌ها را با تغییراتی مواجه می‌سازد.

ترکیبات و جنس مواد اولیه

این محصولات با استفاده از ترکیبات و مواد اولیه مختلفی تولید می‌شوند و لذا کیفیت و ویژگی‌های آن‌ها نیز با یکدیگر دارای اختلافاتی است. از جمله مواد و ترکیبات اولیه به‌ کار رفته در فرایند تولید کاشی می‌توان به انواعی از فلزات، خاک، شیشه، مواد بازیافتی و… اشاره کرد.

نوع متریال به‌ کار رفته در تولید این محصولات و جنس آن، قیمت نهایی این مصالح ساختمانی را با تحولاتی مواجه می‌سازد. در بسیاری از موارد در فرایند ساخت کاشی از مواد بازیافتی استفاده می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید مواد بازیافتی از جمله مصالح کاملا در دسترس بوده، قیمت بالایی هم ندارند.

بنابراین در صورتی‌ که در فرایند تولید کاشی از این مواد اولیه، استفاده شود قیمت نهایی کاشی تولید شده نیز پایین‌تر از مواقعی است که مواد اولیه با جنس مرغوب‌تر مورد استفاده قرار بگیرند که دسترسی به آن‌ها نیز مشکل‌تر است.

کیفیت ساخت

در حالت معمول، کاشی‌ها براساس کیفیت مواد اولیه‌ و نحوه تولید، درجه‌بندی‌های مختلفی را به خود اختصاص می‌دهند. این درجه‌بندی‌ها شامل کاشی‌های درجه ۱، درجه ۲ و … خواهد بود. کاشی‌های درجه ۱، از کیفیت بالاتر مواد اولیه برخوردار شده‌اند. بنابراین قیمت کاشی­های درجه یک، نسبت‌ به کاشی‌های درجه ۲ یا درجه ۳ و … بالاتر است.

شرکت کاشی و سرامیک لئون

این شرکت با ارائه انواع کاشی و سرامیک با بهترین طرح ها و کیفیت آمادگی ارائه خدمات به داخل و خارج کشور می باشد.

دکتر امیر ملکی مدیرعامل این شرکت با ایده های به روز توانسته موفقیت های چشم گیری کسب کند.

آدرس: تهران، بزرگراه رسالت، خیابان بنی هاشم،ساختمان روشا، پلاک 148، طبقه چهارم، واحد 16

تلفن: 02126303122

مکاتبات الکترونیکی: leon@leontiles.com

آدرس سایت:www.leontiles.com