کاشی و سرامیک

نام کاشی و سرامیک را بسیار شنیده‌ایم. این محصولات هر دو، از جمله محصولات بسیار پرکاربرد در فرآیند ساخت‌ و ساز هستند. محصولاتی که در طرح و رنگ‌های مختلفی ساخته‌ شده و روانه بازار مصرف می‌گردند. این دو محصول، اشتراکات و مشابهت‌هایی با یکدیگر دارند. برای نمونه، ظاهرشان به یکدیگر شبیه است. اما باز هم به‌ راحتی می‌توان آن‌ها را از یکدیگر تشخیص داد. این محصولات با یکدیگر اختلافاتی نیز دارند.

 

برخی از تفاوت‌های این محصولات، از نظر ظاهری نیز قابل تشخیص و درک است. برای نمونه، گل سرامیک در بیشتر موارد، از کاشی‌ها پررنگ‌تر است. چراکه فرآیند پخت بیشتری بر روی آن انجام گرفته، از طرف دیگر، سرامیک‌ها ضخامت بیشتری نسبت‌ به کاشی‌ها دارند. در این مقاله قصد داریم برخی از ویژگی‌های کاشی و سرامیک محصول پرکاربرد را بیان کنیم.

کاشی و سرامیک مقاوم

کاشی، جسمی بسیار سخت و مقاوم و در واقع یک قطعه سنگ مصنوعی بوده، که طول و عرض آن با یکدیگر دارای اختلافاتی هستند. این محصولات از ضخامتی در حدود چند میلی‌ متر برخوردار شده و یک طرف آن‌ها بخش سفالی و طرف دیگرشان، رویه و یا بخش لعاب‌دار است. به‌ طور کلی می‌توان گفت این مصالح از دو جزء اصلی به‌ وجود آمده‌اند و شامل سفال و لعاب هستند.

سفال در واقع همان جزء اصلی این محصولات به شمار می‌رود که با عنوان استخوان‌ بندی نیز معروف و شناخته‌ شده است. اما لعاب به بخش رویی این مصالح ساختمانی اطلاق می‌گردد. لعاب‌ها در بیشتر موارد از یک جنس شیشه‌ای برخوردار شده و باعث زیبایی این محصولات می‌شوند و رنگ آن‌ها را نیز تعیین می‌کنند.

این مصالح ساختمانی از سطوحی کاملا صاف و براق برخوردار شده و در بیشتر موارد، به‌ منظور پوشش دیوارها و یا ارتفاعات، مورد استفاده قرار می‌گیرند. چرا که این محصولات، استحکام و مقاومت مورد نیاز برای استفاده در کف یک سازه را ندارند. در حقیقت عدم استحکام کافی این متریال‌ها سبب شده تا از کاشی‌ها برای پوشش‌ دهی به کف استفاده نکنند.

برخی بر این باورند که استفاده از این متریال‌ها برای محیط‌های نم‌دار و یا نمکش نیز انتخاب مناسبی نیست. چراکه در بسیاری از موارد، این متریال‌ها مقاومت بسیار کمی در برابر نیروی فشار و یا حتی سرما و گرمای موجود در محیط دارند. لذا در بیشتر موارد، از این محصولات در جاهایی استفاده می‌کنند که میزان نم و یا رطوبت آن کم است.

البته شما می‌توانید این مصالح را در اماکن مرطوب نیز مورد استفاده قرار دهید. اما به این نکته توجه داشته باشید که در این‌ صورت از میزان عمر و دوام این محصولات کم خواهید کرد. این متریال‌های ساختمانی، تنوع بسیار بالای طرح و رنگ و نقش دارند. در حالت معمول، دیوارهای سرویس‌های بهداشتی، حمام، آشپزخانه و… را با استفاده از این محصولات پوشش می‌دهند.

تعریف کاشی وسرامیک

سرامیک، عنوان محصولی است که می‌توانید از آن برای پوشش‌دهی به دیوار و یا کف یک ساختمان استفاده کنید. در بیشتر موارد به دلیل استحکام بالای این محصولات، از این مصالح برای کف یک سازه استفاده می‌کنند.

این محصولات در حالت معمول، از ترکیبی از خاک رس و فلدسپار به‌ وجود آمده و در فرایند ساخت آن‌ها از برخی از مواد غیرآلی و غیرفلزی نیز استفاده شده‌ است‌. این متریال‌ها تحت حرارت بالا قرار گرفته و سپس با استفاده از یک توده شیشه‌ای، منسجم می‌گردند.
لازم به ذکر است که مقاومت و دوام این مصالح ساختمانی، نسبت‌ به کاشی‌ها بسیار بالاتر است. این محصولات می‌توانند در برابر رطوبت موجود در محیط مقاومت کنند و یا سرما و گرمای شدید را تحمل نمایند.

اما با این‌ حال، در بسیاری از موارد از این متریال‌ها در فضاهای باز استفاده نمی‌کنند. چرا که بر این باورند که شدت بالای گرما و یا سرما می‌تواند بر روی این محصولات، تأثیرات منفی به وجود آورد. بنابراین و برای این‌ که در فضاهای باز بتوانند از این پوشش‌ها، بهره‌مند شوند از سرامیک‌های پرسلان استفاده می‌کنند.
یکی دیگر از ویژگی‌های این متریال‌ها این است که مقدار آبی که توسط این محصولات جذب می‌شود، بسیار کم بوده، اما اگر از سرامیک‌های پرسلانی استفاده کنید، میزان جذب آب را کاهش بسیار بیشتری خواهید داد.

 

این متریال­ها سختی بسیار بالایی دارند و لذا می‌توان گفت یکی از تفاوت‌های اصلی میان این دو محصول پرکاربرد، میزان استحکام آن‌ها است. کاشی‌ها از ظرافت بیشتری بهره‌مند شده‌اند و از وزن پرس کمتری برخوردارند. این در حالی است که سرامیک‌ها، پرس سنگین‌تری دارند. بنابراین استحکام‌شان نیز بسیار بیشتر است.

در ادامه این مطلب مخاطبان را با معتبرترین شرکت فروش کاشی و سرامیک آشنا خواهیم کرد.

شرکت کاشی و سرامیک لئون

این شرکت با ارائه انواع کاشی و سرامیک با بهترین طرح ها و کیفیت آمادگی ارائه خدمات به داخل و خارج کشور می باشد.

دکتر امیر ملکی مدیرعامل این شرکت با ایده های به روز توانسته موفقیت های چشم گیری کسب کند.

آدرس: تهران، بزرگراه رسالت، خیابان بنی هاشم،ساختمان روشا، پلاک 148، طبقه چهارم، واحد 16

تلفن: 02126303122

مکاتبات الکترونیکی: leon@leontiles.com

آدرس سایت:www.leontiles.com